Priprema
-
1.
Od brašna, soli, ulja i vode umijesite glatko tijesto. Podijelite ga na dva dijela i ostavite da pokriveno stoji 15-ak minuta.
-
2.
Opranu blitvu dobro ocijedite, narežite na rezance i pospite Vegetom. Ostavite stajati oko 10 minuta i ponovo ocijedite.
-
3.
Blitvi dodajte ulje, mladi luk narezan na kolutiće, peršin i sve dobro izmiješajte.
-
4.
Na pobrašnjenoj dasci razvaljajte pola količine tijesta, pa ga stavite na dno pleha (veličine 24×40 cm).
-
5.
Po tijestu rasporedite nadjev od blitve i prekrijte ga drugom polovicom razvaljanog tijesta.
-
6.
Rubove tijesta dobro utisnite, površinu tijesta nabodite vilicom i pecite u pećnici zagrijanoj na 180°C 35-40 minuta.
-
7.
Pečeni soparnik premažite maslinovim uljem i pospite nasjeckanim češnjakom i bademima.
Posluživanje
Malo ohladite i poslužite uz bevandu.
Savjet
Kod pripreme soparnika važno je da oprana blitva bude suha. Možete je posušiti tako da listove blitve stavite na čisti kuhinjski ubrus.
Komentari (63)
Učitaj prethodne komentareJa ga stvarno volim, ali gornja kora uvijek ispadne tvrda. Da li nešto krivo radim? Da li postoji trik kako dobiti i gornju koru mekanu?
Uzela sam u razmatranje 4 recepta i -udri. Od svakoga ponešto, neki savjet, fotku, omjer namirnica... i mogu reći da je stvarno specijalitet.
#54 Normalno je da gornja kora bude tvrđa nego li donja. Zato je i potrebno odmah nakon vađenja gornju koru dobro namazati maslinovim uljem. Također ju po želji tokom pečenja možete jednom do dvaput lagano namazati maslinovim uljem. Također možete probati prvih 10-15 minuta peći pokriveno papirom za pečenje. Oba načina mogu koru malo omekšati.
#32 Blitvu nije potrebno prije kuhati.
Vegeta umisto soli znači?
kore sam malo tanje razvukla, ali to mi je pomoglo da skontam da mogu i slane pite raditi na taj nacin, posto ne znam razvlaciti testo, malo su popucale kad sam ih mazala sa uljem. nisam imala blitvu, imala sam koprivu i nisam je mogla staviti samu, drustvo ne bi htelo jesti, zato sam dodala malo sira, ali sam preterala sa kolicinom koprive. pojelo se, sledeci put sa blitvom i malo deblje kore. meni se jako dopao...
Danas sam pravila prvi put... Odlican je... Jedino sto ja nisam imala mlade kapule pa sam stavila staru i isto je dobar okus.. Kad se speklo, prekrila sam krpom pa je kora omeksala
Soparnik iz Poljičke republike , posjetite FACEBOOK stranicu pod nazivom SOPARNIK TUGARE, narudžbe na broj mobitela 0921889146 Mario
Pravim prvom prilikom.
Za one koji žele znati više - ovo nije soparnik.
Prava stvar se ne priprema u pećnici, ali da bismo se u pećnici približili pravoj stvari između tijesta treba staviti vrlo tanak sloj blitve koja mora biti suha nakon pranja, a začinjava se neposredno prije nego se stavi na tijesto i u pećnicu da ne uvene nego da ostane živa. Poanta je da tanki sloj blitve zadrži dovoljno vlage (vlastite, ne vode od pranja) da se tokom pečenja zapravo napari unutar svog dobro zatvorenog paketića od tijesta. Uz ovoliko blitve, dobije se potpuno drugačije jelo - i okusom i konzistencijom.
Probala sam verziju ovog "soparnika" negdje u jednom restoranu i to nema ni približan okus onome što mi spremamo doma bilo na kominu bilo u pećnici (kad se nema vremena ni energije za komin). Dojam ovoga je lešo blitva između dva tanka komada tijesta.
Kod soparnika se, međutim, dogodi ona neka sinergija načina pripreme, omjera i okusa namirnica i dobije se jelo koje se vrlo teško može predočiti nabrajanjem sastojaka.
Ne bojte se staviti malo blitve - bit će dobro. Idealna količina blitve na tijestu je recimo prst debeli sloj netom začinjenih, ne uvenulih rezanaca blitve kroz koji se još mjestimično vidi donje tijesto.
Pogledajte na primjer recepte za soparnik od Betinne tu na Coolinarici.
Naišla sam dosta ljudi koji su uvjereni da poljički soparnik i soparnik nisu isto, odnosno da je soparnik slobodnija forma, jednostavno zato jer je nekoliko kuharskih brendova lansiralo recepte poput ovoga gore. I to je duboko uvredljivo za Poljičane. Iako je soparnik formalno zaštićen kao "poljički soparnik" nigdje drugdje ne postoji soparnik. Soparnik se radi samo u Poljicima.
Ovaj recept gore bi bio kao da Coolinarika objavi recept za tjesteninu lazanje i nazove to mlincima.
Ili recept za fiš bez šarana.
Ili recept za rapsku tortu sa orasima umjesto badema.
Ili rožatu bez pripreme u banjamariji.
...
Ovaj gore recept bi se trebao zvati recimo "Blitva pečena u pećnici u debelim korama" jer to nije soparnik.
Poanta soparnika je tanki sloj suhe ali neuvenule blitve i kapule začinjene uljem i solju i kratko pečene u debelim korama - ne u prhkom ni lisnatom tijestu nego u debelim korama (tijesto od brašna, vode, soli i žlice ulja), namazano nakon pečenja maslinovim uljem i češnjakom.